YDS Hazırlık İspanyolca Kurslarına İlişkin Esaslar

Yabancı Dil Sınavı, 2012 sonbahar dönemine kadar ÜDS (Üniversitelerarası Kurum Yabancı Dil Sınavı) ve KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Tespit Sınavı) olarak ÖSYM tarafından farklı iki formatta ve tarihlerde düzenlenen sınavların tek başlık ve içerikte birleşmesiyle bugünkü halini almış bulunmaktadır. 80 soruluk çoktan seçmeli bir sınav olan YDS’de soru dağılımı genellikle şöyledir: 

1) Kelime bilgisi ve dilbilgisi bölümü 2) Cloze Test, 3) Cümle Tamamlama Bölümü, 4) Okuduğunu Anlama, 5) Diyalog Tamamlama 6) Anlamca En Yakın Cümle 7) Paragraf Tamamlama 8) Çeviri 9) Anlam bütünlüğünü bozan cümle

Yds Sınavından Kaç Puan Almak Gerekir?

Yds’den doçent adaylarının en az 65, doktora ve sanatta yeterlilik adaylarının en az 55 alması gerekir. Akademik kadro ilanları için ise her üniversite ve bölüm kendi taban puanını belirlemektedir. Ortalama olarak Yds’den 65 puan alan aday başarılı sayılabilir.

Dil tazminatı için ise:

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi, 80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi, 70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi, 60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi, 50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi olarak değerlendirildiğinden adayların aldıkları puan ayrıca önem kazanmaktadır.  Dolayısıyla iyi bir YDS eğitim süreciyle en yüksek puana ulaşmaları gerekir. 

YDS ÖN HAZIRLIK PROGRAMLARIMIZ

YDS ileri düzeyde bir sınav uygulaması olduğu için kurs programlarımıza katılmak isteyen adayların en az Orta Düzey İspanyolca dil bilgisine sahip olması gerekmektedir. Altyapısı yeterli olmayan öğrencilerimizin ise önce Genel/Yoğun İspanyolca Kurslarını almaları ya da YDS ÖN HAZIRLIK gruplarımıza katılmaları gerekmektedir. Yapacağımız Seviye Belirleme Sınavı sonrasında uygun olduğunuz eğitim programı eğitim danışmanlarımız tarafından belirlenecek ve gerekli yönlendirmeniz yapılacaktır.

YDS ANA PROGRAMLARIMIZ

Yeterli İspanyolca altyapısı olan öğrencilerimizi YDS’ye hazırlayan bu programda, sınavda bulunan 9 farklı soru tipi üzerinde çalışmalar yapılarak, uzman eğitmenlerimiz tarafından her soru tipi için gerekli teknik ve stratejiler verilir. Bu sayede öğrencilerimizin karşılaşacağı soru tiplerini tanıması, zamanı doğru kullanması ve kısa yoldan doğru cevaba ulaşabilecekleri bazı yöntemleri öğrenerek hız kazanmaları hedeflenmektedir. Bu çalışmalar 2002-2013 arasında ÖSYM’nin uygulamış olduğu KPDS, ÜDS ve YDS soruları üzerinde yapılır ve böylece şimdiye kadar çıkmış olan bütün sınav ve soru tipleri uzman eğitmenlerimiz tarafından çözülerek gerekli tüm bilgi ve teknikler öğrencilerimize verilmiş olur. Buna ek olarak programlarımızın son 3 haftasında her hafta 1 tane olmak üzere kitapçık ve optik form ile 3 adet orijinal deneme sınavı uygulanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimiz program süresince kaçırdıkları derslerin veya anlayamadıkları konuların tekrarını, soru çözüm ve telafi derslerimize gelerek alabilmektedirler. 

YDS hazırlık gruplarımızda öğrencilerimize ücretsiz olarak sağlanan kitap ve ek kaynaklar şunlardır:

YDS Soru Tipi Dergileri: Kelime ve Dilbilgisi, Cloze Test, Cümle Tamamlama, Çeviri, Paragraf, Diyalog Tamamlama, Yakın Anlamlı Cümleyi Bulma, Paragraf Tamamlama ve Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle olmak üzere 9 adet soru tipi dergisi haftalık olarak öğretmenlerimiz tarafından dağıtılmaktadır.

YDS Dilbilgisi Kitabı: Konu eksiği olan öğrencilerimizin ek çalışma yapabilmesi adına dağıtılan ve bütün gramer konularının YDS düzeyinde anlatımlarının ve YDS formatında alıştırmaların bulunduğu kitabımızdır.

YDS Soru Bankası: YDS’de bulunan soru tiplerine yönelik püf noktalarının, çözümlü testlerin ve mini testlerin bulunduğu ek kitabımızdır.

YDS Sınav Arşivi: Geçmiş yıllarda ÖSYM’nin uyguladığı 100 soruluk sınavların 80 soruluk yeni YDS sistemine uyarlanmış olduğu deneme kitabımızdır.

YDS Kelime Kitabı: Temel kelime bilginizi geliştirme amaçlı kitabımız farklı kategorilere ayrılmış kelime listelerini ve alıştırmalarını içermektedir.

Eğitim Süresi: 3 – 6 Ay

Eğitim Günleri: ——–

Eğitim Düzeyleri: B2 – C1 – C2

Başlangıç Tarihleri: Ekim – Ocak; Şubat – Haziran; Haziran – Eylül

Sınıf Kontenjan Sayısı: 8

Kişi Başı Ücret: ——–

Kayıt Sistemi: Bireysel Kayıt

Yandex.Metrica